Drenaż limfatyczny – co to jest, czy warto, cena.

drenaż limfatyczny
Spis Treści:
  1. Drenaż limfatyczny – co to jest, czy warto, cena.
  2. Drenaż limfatyczny – co to?
  3. Na czym polega drenaż limfatyczny ?
  4. Dla kogo drenaż limfatyczny? – wskazania.
  5. Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego
  6. Techniki drenażu limfatycznego
  7. Drenaż pneumatyczny, czyli masaż boa
  8. Czy drenaż limfatyczny jest skuteczny ?
  9. Czy drenaż limfatyczny wyszczupla?
  10. Drenaż limfatyczny jak się przygotować
  11. Kto powinien robić drenaż limfatyczny?
  12. Cena drenażu limfatycznego
Drenaż limfatyczny – co to jest, czy warto, cena.

Masaż limfatyczny, zamiennie nazywany także drenażem limfatycznym, to zabieg wykorzystywany przez fizjoterapeutów i kosmetologów. Jego zadaniem jest pobudzenie zarówno krążenia krwi, jak i limfy. Ma to na celu intensywne usprawnienie ich przepływu. Co to daje? Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania? Gdzie i  kto powinien wykonać taki zabieg? Odpowiadamy w artykule.

 

Drenaż limfatyczny – co to?

To metoda wywodząca się z lat 30. XX wieku. Co ciekawe, została zapoczątkowana do leczenia zatok. Lekarze odkryli zależność między zapaleniem zatok, a opuchniętymi węzłami chłonnymi na szyi. Zaczęto przyglądać się uważniej układowi limfatycznemu oraz próbować zniwelować obrzęki poprzez delikatny masaż mający na celu udrożnienie węzłów. Po spektakularnym efekcie, zaczęto coraz intensywniej zagłębiać się w techniki masażu limfatycznego.

Znając już historię możemy opowiedzieć, czym jest omawiany drenaż limfatyczny. To nic innego jak charakterystyczne uciskanie oraz pocieranie skóry, którego zadaniem jest pobudzenie krążenia oraz przepływu limfy. Tak dobrany masaż pobudza komórki znajdujące się w naszym ciele oraz widocznie poprawia stan skóry.  Co istotniejsze-  zabieg drenażu limfatycznego może mieć znaczący wpływ na właściwości pobudzające przemianę materii oraz pozytywne działanie na metabolizm tkanki tłuszczowej.

Czym jest układ limfatyczny? To układ naczyń chłonnych znajdujących się w naszym ciele, który połączony jest bezpośrednio z układem krwionośnym. Jego główną funkcją jest obrona przed zakażeniami oraz cyrkulacja płynów ustrojowych.

Warto dodać, że zalegająca w warstwach podskórnych  limfa, powoduje obrzęki oraz opuchliznę, w tym okolic oczu, kończyn dolnych oraz ust. Dlatego też tak ważny jest dobry przepływ limfatyczny- jeśli podejrzewamy jego zaburzenia, warto udać się do specjalisty na drenaż limfatyczny. Pozwoli on na ponowny, prawidłowy przepływ oraz  zmniejszenie obrzęków. Zyska także nasz wygląd, możemy spodziewać się jędrniejszej, bardziej sprężystej skóry.

 

Na czym polega drenaż limfatyczny ?

Jak każdy zabieg, tak i ten należy rozpocząć od przygotowania osoby zainteresowanej. Ważne, aby obszar masażu był odkryty, pozbawiony wszelkiej biżuterii oraz ozdób. Dlaczego? Jakiekolwiek ubrania, bądź dodatki mogą wstrzymywać przepływ limfy. Równie ważna jest odpowiednia pozycja. Przykładowo w przypadku drenażu kończyn dolnych, istotne jest, aby znajdowały się one powyżej poziomu serca. Najczęściej używa się w tym celu wałków gimnastycznych. Dodatkowo, nogi muszę być zgięte. Równie istotny jest kierunek wykonywania drenażu. Zawsze wykonuje się go od obwodu w kierunku ujścia żył. Cały masaż jest wykonywany w charakterze przepychającym. Dla pacjenta ruchy te mogą wydawać się żmudne, jednakże zalety drenażu są niepodważalne. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ masaż limfatyczny należy do najwolniejszych masaży. Tempo powinno oscylować w granicach 10-20 ruchów na minutę.

 

Dla kogo drenaż limfatyczny? – wskazania.

Drenaż limfatyczny to zabieg stosowany do wspomagania leczenia :

- otyłości,

- cellulitu,

- zespołu cieśni nadgarstka,

- nieprawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych,

- neuropatii,

- przewlekłych obrzęków,

- zaburzeń troficznych skóry,

- chorób zwyrodnienia stawów.

 

 Dodatkowo informujemy, że drenaż limfatyczny jest świetnym sposobem na regenerację dla sportowców.

Ważne jest, aby przed zdecydowaniem się na serię drenażu limfatycznego, skonsultować problem z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Niestety musimy liczyć się z tym, że nie każdy może pozwolić sobie na drenaż limfatyczny. Są to osoby, które cierpią na:

- zapalenie naczyń chłonnych,

- zakrzepicę żylną,

- padaczkę,

- ostry obrzęk płuc,

- choroby układu sercowo- naczyniowego,

- niewydolność nerek lub wątroby,

- choroby zakaźne,

- nowotwory.

 

Informujemy, że nie powinny wybierać się na masaż limfatyczny także kobiety będące w trakcie menstruacji lub ciąży.

 

Techniki drenażu limfatycznego

Do wykonania  ręcznego drenażu limfatycznego  wykorzystuje się te same techniki, co w przypadku większości masaży. Mowa o trzech podstawowych ruchach, czyli: głaskaniu, rozcieraniu oraz ugniataniu. Specjalista najczęściej rozpoczyna od pierwszej z nich w celu przygotowania ciała do dalszych działań. Następnie skupia się na rozcieraniu, czyli technice oddziałującej na głębsze warstwy. Kolejnym krokiem jest ugniatanie- to właśnie ono odpowiada za główne przepchnięcie limfy oraz rozluźnienie mięśni. Całość trwa w zależności od obszaru, od 20-60 minut.

 Co w sytuacji, kiedy wolimy inne metody masażu limfatycznego?

 

Drenaż pneumatyczny, czyli masaż boa

Z ratunkiem przychodzi nam urządzenie do masażu pneumatycznego. Jego działanie, wskazania oraz efekty są takie same, jak w przypadku manualnego drenażu limfatycznego. Jedyne co je różni, to siła napędowa. Korzystamy z mocy oraz specyfiki urządzenia, które całkowicie zastępuję siłę rąk. Masaż uciskowy boa to technika wykorzystująca dwa, zakładane na kończyny dolne lub górne mankiety, które odpowiadają za masaż poprzez naprzemienne uciskanie oraz spowalnianie. Działanie można przyrównać do pompowania. Pobudza naczynia, zapobiega zastojom, a co za tym idzie obrzękom.

Ciekawostka: wiele osób uważa tę opcję za dużo przyjemniejszą od klasycznej. Mimo porównywalnej monotonności, odczuwanie może się znacznie różnić. Masowane są dwie kończyny jednocześnie, do tego w płynniejszych odstępach czasu.

 

Czy drenaż limfatyczny jest skuteczny ?

Zalety drenażu limfatycznego mogą być odczuwalne oraz widoczne już po pierwszym zabiegu. Ma to jednak na ogół charakter chwilowy- warto wykonać całą serię dla trwalszego efektu.  Dzięki pobudzeniu krążenia oraz przepływu limfy, zyskujemy m.in. zmniejszenie obrzęków, efekt „lżejszych nóg”, zmniejszenie opuchnięć na twarzy oraz jędrniejszą i bardziej sprężystą skórę.

W takim razie po jakim czasie widać efekty drenażu limfatycznego? Pacjenci dość zgodnie odpowiadają- trwały oraz widoczny efekt można dostrzec już po 3 masażu. Warto jednak wykonywać masaże tak często, jak tylko jest to możliwe. Uwaga: pamiętajcie jednak, że posiadając problemy zdrowotne warto każdą serię skonsultować z lekarzem.

 

Czy drenaż limfatyczny wyszczupla?

Kiedy decydujemy się na redukcję tkanki tłuszczowej, w pierwsze kolejności zmieniamy swoje nawyki. Świadomie podchodzimy do tematu diety oraz znacząco zwiększamy swoją aktywność fizyczną. Świetnym uzupełnieniem tych działań może być decyzja udania się na drenaż limfatyczny, który zdecydowanie pomoże w walce z tkanką tłuszczową oraz cellulitem. W jaki sposób? Drenaż stymuluje działanie układu limfatycznego, co wpływa na lepszą cyrkulację limfy. Poprawia się metabolizm, rozbicie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie redukcja. Oznacza to, że zmniejszamy także cellulit. Dodatkowo, dzięki intensywnemu uciskowy, działamy także na głębsze partię skóry. Pobudzamy produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za właściwe nawilżenie, napięcie oraz jędrność naszej skóry. W efekcie zmniejszamy ryzyko powstawania rozstępów.

 

Drenaż limfatyczny jak się przygotować

W przypadku drenażu manualnego- pomocne dla fizjoterapeuty będzie, jeśli na masaż twarzy przyjdziemy bez makijażu oraz biżuterii, natomiast na drenaż ciała- bez zbędnych ozdób. Nie ma potrzeby używania w domu specjalnych kosmetyków. Wręcz przeciwnie, w dniu zabiegu warto zrezygnować z balsamowania ciała. Dodatkowo, nie zaleca się jedzenia ciężkich posiłków, które mogą skutkować dyskomfortem w trakcie zabiegu.

W przypadku drenażu boa- w celach higienicznych warto przybyć na zabieg w bezszwowych legginsach i skarpetkach. Jeśli nie posiadamy takiej odzieży- najprawdopodobniej otrzymamy jednorazowe nakładki w miejscu wykonania zabiegu. Warto jednak dowiedzieć się wcześniej, w celu wykluczenia kłopotliwych sytuacji.  

 

Kto powinien robić drenaż limfatyczny?

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce do wykonania zabiegu. Powinniśmy skierować się do wykwalifikowanego masażysty lub fizjoterapeuty. Warto wcześniej zasięgnąć informacji, czy osoba do której planujemy się wybrać specjalizuję się właśnie w technice drenażu.

 

Cena drenażu limfatycznego

W zależności od partii ciała, ale także czasu wykonania drenażu limfatycznego, zapłacimy od 60 do nawet 150 złotych.

 

Zobacz również