Żelowa, proszkowa, czy kremowa? – która henna najlepsza?

henna brwi
Spis Treści:
  1. Żelowa, proszkowa, czy kremowa? – która henna najlepsza?
  2. Henna – co to?
  3. Henna do brwi - żelowa
  4. Henna do brwi - proszkowa
  5. Henna do brwi - kremowa
  6. Henna żelowa a proszkowa
  7. Czym się różni henna żelowa od kremowej?
  8. Ile trzyma się henna brwi?
  9. Która henna najlepsza?
Żelowa, proszkowa, czy kremowa? – która henna najlepsza?

Twoje brwi są cienkie, pozbawione symetrycznego kształtu, a może po prostu zbyt jasne? Spokojnie, mamy rozwiązanie. W dodatku szybkie, bezbolesne  oraz stosunkowo tanie.

Henna – co to?

Od czasów starożytnych wykorzystywano zbawienne właściwości  lawsoni bezbronnej, czyli rośliny z której pozyskuje się naturalna hennę. Każdy zabieg z jej działaniem ma nie tylko właściwości estetyczne, ale także… pielęgnacyjne. Naturalna henna potrafi walczyć z łupieżem, czy chorobami skóry. Dodatkowo ma wszechstronne użycie. Jest wykorzystywana nie tylko do farbowania włosów, brwi i rzęs, ale także do półtrwałych tatuaży, czy dekorowania dłoni i stóp ( technika mehendi- głównie używana w Indiach).  Jej uniwersalność oraz mnogość zalet odnajduję zastosowanie także w kosmetyce. Przez stylistów wykorzystywana jest głównie do koloryzacji brwi oraz rzęs.

Malowanie brwi henną jest prostym oraz bezpiecznym zabiegiem.  Producenci prześcigają się w nowych odcieniach oraz konsystencjach. Do głównych należą: henna w żelu, w proszku lub w kremie. Która z nich jest najlepsza?

Henna do brwi - żelowa

To zdecydowanie najdelikatniejsza ze wszystkich rodzajów henny. Mowa zarówno o konsystencji, jak i efekcie działania. Mimo najciemniejszych kolorów w palecie, jest w stanie zabarwić jedynie włoski, pozostawiając skórę w nienaruszonym stanie. Próżno oczekiwać od niej pokrycia siwizny. Do jej wykonania potrzebny jest także aktywator. Dopiero w połączeniu z nim nadaje się do użycia. Henna żelowa do brwi to doskonały wybór dla delikatnych typów urody oraz dla osób, które decydują się na koloryzację po raz pierwszy. Ze względu na swoją konsystencję, bardzo często wykorzystuje się ją także do koloryzacji rzęs. Jest używana głównie przez profesjonalistów.

Henna do brwi - proszkowa

Można potraktować ją kontrastowo, w stosunku do henny żelowej. Jest ona najintensywniejsza oraz najmocniejsze ze wszystkich typów henny. Z powodzeniem poradzi sobie z przykryciem siwizny oraz nadaniem chociażby połysku nawet najciemniejszym włoskom. Do jej wykonania również potrzebny jest aktywator. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona postać proszku, przez co potrzeba sporej staranności do dokładnego wymieszania jej z aktywatorem. Nadaje się do użycia w momencie osiągnięcia konsystencji gęstej śmietany. Stosunkowo często dokłada się do niej odrobinę henny żelowej , w celu uzyskania stabilnej konsystencji, która będzie bezpieczna do henny rzęs. Tak samo jak henna żelowa, ta również jest używana głównie w profesjonalnych salonach kosmetycznych.

Henna do brwi - kremowa

Najprostsza w użyciu, jednoskładnikowa henna, często przeznaczana do użytku domowego.  Najczęściej występuje w postaci pisaka lub kremu w tubie. Jest ona najdelikatniejsza pod kątem intensywności oraz trwałości, przy jednoczesnym wysokim ryzyku wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Niestety, jej skład w większości pozostawia wiele do życzenia. Często można ją zaliczyć do tak zwanej „sztucznej henny”, przez zawarty składnik o tajemniczej nazwie Parafenylenodiamina, będącej najtrwalszym oraz najciemniejszym znanym barwnikiem. Niestety, nie występuje tylko czarnych odcieniach, ale także w brązach. Oczywiście jak w przypadku każdej henny, najważniejsze jest wykonanie próby uczuleniowej.

Wzmianki o próbie uczuleniowej oraz możliwościach ratowania się po wystąpieniu niepożądanych reakcji: https://www.orlykosmetyki.pl/articles/18/henna-brwi-co-to-jest-z-czego-jest-robiona-ktora-najlepsza#uczulenie-na-henne  - w przypadku brwi

https://www.orlykosmetyki.pl/articles/21/henna-rzes-czy-niszczy-uczula-jak-dlugo-utrzymuje-sie-efekt#uczulenie-na-henne-na-rzesach – w przypadku rzęs

Henna żelowa a proszkowa

To pytanie, które często zadaje sobie wiele kobiet. Specyfikacja henny pozwala na jej mieszanie, niezależnie od odcieni, tonów, czy konsystencji. Tak więc możemy użyć obie te henny jednocześnie (zarówno do brwi, jak i rzęs). Jeśli jednak nie mamy tyle wprawy, bądź po prostu wolimy wybrać którąś z typów henny, warto zastanowić się czego oczekujemy. Henna żelowa brwi  to wybór dla Pań o jasnych, delikatnych włoskach. Nie obciąży oraz nie zadziała bardzo intensywnie- przez co jedynie podkreśli naturalne, kobiece piękno. Warto pamiętać, że henna żelowa działa jedynie na włoski, przez co nada się także w przypadku szatynek, które wolą delikatniejszy efekt. Henna proszkowa brwi to wybór dla Pań o mocnych rysach i ciemnej oprawie. Jest ona w stanie zafarbować także skórę, przez co intensywność efektu jest spotęgowana. Działa szybko i trwale, więc należy być zdecydowanym na wyniki koloryzacji, który może utrzymać się nawet kilka tygodni.

Czym się różni henna żelowa od kremowej?

Niepodważalnie w tym zestawieniu wygrywa henna żelowa. Ma bardziej naturalny skład, jest bezpieczniejsza w użyciu oraz farbuje włoski w sposób kontrolowany. Mając minimalną wiedzę oraz doświadczenie wiemy, jakiego końcowego wyniku możemy się spodziewać. Inaczej jest w przypadku henny kremowej, która przez zawarte w niej mocne, chemiczne pigmenty, może spowodować niezaplanowane efekty. Dodatkowo posiada większe prawdopodobieństwo wywołania reakcji alergicznej.

Ile trzyma się henna brwi?

Ma na to wpływ kilka czynników. Pierwszy to sam zabieg- istotne jest jaki wybierzemy typ henny, na który odcień się zdecydujemy oraz jaka intensywność zostanie uzyskana.  Najdłużej utrzyma się czarna henna proszkowa, a najkrócej żelowa henna w odcieniu blond. Orientacyjnie zakłada się, że henna proszkowa utrzymuje się do 4 tygodni na włoskach oraz do 2 tygodni na skórze, natomiast henna żelowa do 2 tygodni na włoskach. Henna kremowa w zależności od producenta oraz składu- pozostanie na naszych brwiach do kilku, do kilkunastu dni.

Drugim czynnikiem jest nasza domowa pielęgnacja. Na kilka dni przed koloryzacją warto wykonać delikatny peeling łuku brwiowego. Dodatkowo, zaprzestańmy używaj tłustych kremów oraz olejów- mogą one utrudnić przyjecie pigmentu. Ważne jest natomiast codzienne odżywianie włosków, jeśli wzmacniasz je wszelkiego rodzaju odżywkami- henna utrzyma się dłużej.

Trzeci czynnik to pielęgnacja po zabiegu. Brwi po hennie wymagają odżywienia i regeneracji (tym bardziej jeśli zabieg był połączony z regulacją).  Jeśli używałaś dotychczas odżywki do brwi- nie rezygnuj z niej. Odstaw natomiast mocne peelingi oraz kosmetyki na bazie alkoholi. Wystarczy delikatna, codzienna pielęgnacja.

Która henna najlepsza?

Ta, która zostanie idealna dobrana do naszych potrzeb. Nie ma jednej, idealnej henny, która spełni oczekiwania wszystkich. Na pierwszą hennę brwi warto wybrać się do kosmetyczki, która fachowym okiem oceni nasze potrzeby. W specjalistyczny sposób dobierze twarzowy kształt oraz odcień. Poinformuję nas także o właściwej, domowej pielęgnacji.

Ważny jest także wybór rodzaju henny- nie każda może „polubić się” z naszą skórą. Zdarzają się przypadki, w których żelowa henna nie łapie włosków. W takiej sytuacji, jeśli nie ma przeciwwskazań, warto spróbować koloryzacji z użyciem henny proszkowej. Gorzej, jeśli mowa o delikatnych blondynkach. W takich momentach ważne jest doświadczenie oraz znajomość produktu. Tylko wyspecjalizowany stylista wykona zabieg tak precyzyjnie, że uzyska delikatną koloryzację, imitującą tą z użyciem henny żelowej.

 

Zobacz również