Henna rzęs – czy niszczy, uczula, jak długo utrzymuje się efekt?

zdrowe rzęsy
Spis Treści:
  1. Henna rzęs – czy niszczy, uczula, jak długo utrzymuje się efekt?
  2. Farbowanie rzęs henną
  3. Henna na rzęsy krok po kroku – u kosmetyczki
  4. Jak zrobić hennę rzęs w domu?
  5. Jak długo utrzymuje się henna rzęs?
  6. Czy henna niszczy rzęsy?
  7. Uczulenie na hennę na rzęsach
  8. Jak leczyć uczulenie na hennę?
  9. Henna rzęs w ciąży
  10. Ile kosztuje henna narzęsy?
Henna rzęs – czy niszczy, uczula, jak długo utrzymuje się efekt?

Czy ktoś z Was spotkał się kiedyś z określeniem: „wow, jakie ładne, jasne rzęsy? „. To część naszego wyglądu, która niezależnie od typu urody, czy koloru włosów, zawsze wygląda dobrze w czerni.  Jej intensywność oraz głębia koloru potrafi wydobyć piękno z każdego spojrzenia.

 

Farbowanie rzęs henną

To szybki i stosunkowo łatwy zabieg kosmetyczny. W głównej mierze dedykowany jest kobietom o jasnych oraz krótkich rzęsach. Blondynki z nawet najcieńszymi i mało widocznymi włoskami, mogą liczyć na intensywne podkreślenie oczu. Korzystają z niego także szatynki, których włoski są długie i podkręcone, ale niewystarczająco ciemne. Koloryzacja takich rzęs może dać efekt porównywalna do delikatnego przedłużenia. Na hennę rzęs warto wybrać się do specjalisty. Jest to rodzaj czynności wykonywanej na zamkniętych oczach, przez co w domowym warunkach jest praktycznie niewykonalna. Dodatkowo, ważna jest praktyka w wyrobieniu gotowego produktu- za rzadka konsystencja może wpłynąć do oka i spowodować nieprzyjemną reakcję, zaś zbyt gęsta- może nie pokryć dokładnie włosków.

 

Henna na rzęsy krok po kroku – u kosmetyczki

Kiedy podejmiemy decyzję o wykonaniu koloryzacji rzęs henną, należy na minimum dobę przed planowanym zabiegiem wykonać próbę uczuleniową. Jeśli jej efekty są zadowalające, możemy poddać się głównemu zabiegowi ( o próbie w dalszej części artykułu).

Po dokładnym demakijażu, kosmetyczka nakłada jednorazowe podkłady pod rzęsy. Pełnią one dwie funkcje. Pierwsza to ochrona przed pofarbowaniem skóry pod oczami, a druga to możliwość dokładnego nałożenia henny na rzęsy (przy zamkniętym oku znajdują się one niejako w powietrzu). Następnie zostaje nałożona odpowiednia henna ( najczęściej jest to henna czarna lub grafitowa, często mieszana z niebieską dla uzyskania trójwymiarowych refleksów). Po upływie odpowiedniego czasu produkt zostaje zmyty za pomocą wacików nasączonych ciepłą wodą. Jest to czynność niezwykle precyzyjna, ponieważ przez znajdującą się w wacikach wodę, henna może wpłynąć do oka. Dlatego ważne jest sprawne oraz dokładne zmycie. Po zabiegu warto przepłukać wody solą fizjologiczną w celu złagodzenia potencjalnych podrażnień.

 

Jak zrobić hennę rzęs w domu?

Z racji na wykonywanie jej na zamkniętych oczach, jest to właściwie nierealne. Można próbować robić po jednym oku lub poprosić kogoś o pomoc, jednakże nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak fachowiec. Gdybyśmy jednak się zdecydowali, warto skórę wokół rzęs posmarować wazeliną- tak przygotowane miejsce nie przyjmie pigmentu. Jest to dobry sposób dla osób uczących się, bądź niepewnych swoich ruchów. Czynność należy wykonać tak samo, jak specjalista. Będzie nam potrzebna henna, pędzelek bądź patyczek (często dołączony do zestawu), podkłady pod rzęsy ( koszt około kilkunastu złotych za 100 sztuk), waciki oraz sól fizjologiczna.  Przy pierwszym próbach lepiej rozrobić gęstszą hennę ( henna plus aktywator) w celu nabrania doświadczenia. Jeśli henna wpłynie nam do oka, nie panikujmy. Przemyjmy oczy obfitą ilością letniej wody oraz podajmy sól fizjologiczną w celu załagodzenia.

 
Jak długo utrzymuje się henna rzęs?

W zależności od codziennej pielęgnacji oraz wybranego koloru, trwałość można ocenić na 2-3 tygodnie. Jeśli nie będziemy malować rzęs, a co za tym idzie narażać ich na codzienny demakijaż- głębokie, intensywne spojrzenie utrzymamy nawet miesiąc.

 

Czy henna niszczy rzęsy?

Jeśli zdecydujemy się na wybór naturalnej henny, to nie dość że nie zniszczymy, to jeszcze odżywimy nasze włosy. W zależności od koloru (a co za tym idzie roślinnych wyciągów), otrzymamy wzmocnione, odżywione, zregenerowane, czy nawet nawilżone włosy.

Więcej o naturalnych składnikach henny: https://www.orlykosmetyki.pl/articles/17/naturalna-henna-do-brwi#skad-henny-do-brwi

Przy mniej świadomym wyborze możemy trafić na mocno chemiczne składy, jedynie „udające” prawdziwą hennę. W takim przypadku możemy doprowadzić do osłabienia naszych włosków oraz wystąpienia większego prawdopodobieństwa reakcji alergicznych.

 

Uczulenie na hennę na rzęsach

Tak jak w przypadku każdego produktu nakładanego na naszą skórę, tak i w sytuacji decyzji koloryzacji henną, należy być świadomym wystąpienia możliwych reakcji alergicznych. Niestety tyczy się to zarówno 100% naturalnej henny, jak i tej z domieszką chemicznych substancji. Przed użyciem obu kosmetyków należy wykonać próbę uczuleniową.

Polega ona na nałożeniu rozrobionej, gotowe henny w okolicę przedramienia oraz pozostawienie jej na około 10 minut. Po tym czasie należy zmyć produkt. Niestety, niepożądane efekty mogą wystąpić nawet do kilkunastu godzin po kontakcie skóry z henną, dlatego nie należy bazować na braku reakcji bezpośrednio po zabiegu. Jeśli po upływie 24 godzin nie wystąpi żaden niepokojący objaw, można zdecydować się na koloryzacje rzęs. Pamiętajmy, że okolice oczu są dużo bardziej wrażliwe, przez co nawet najmniejszy odczyn na skórze powinien nas zaniepokoić.

 

Jak leczyć uczulenie na hennę? 

Zawsze zasadą numer jeden jest zapobieganie. Jeśli jednak mimo wszystko pojawiła się reakcja alergiczna, należy przepłukać bardzo obficie oczy wodą oraz zażyć leki „antyalergiczne”. Jednakże z racji na miejsce uczulenia- warto jak najszybciej udać się do okulisty, w przypadku mocnej reakcji alergicznej- nawet na ostry dyżur okulistyczny. Wrażliwość okolic oka może spowodować bardzo negatywne skutki uboczne, tym bardziej że nie jest to tylko obszar skóry. Bezzwłocznie należy szukać pomocy u specjalisty.

 

Henna rzęs w ciąży

Nie istnieją formalne przeciwwskazania do wykonywania koloryzacji henną rzęs u kobiet ciężarnych. Należy jednak pamiętać, że w ciąży rośnie nietolerancja, także na składniki kosmetyczne. Stąd warto wykonać próbę uczuleniową, nawet jeśli kobieta przed zajściem w ciąże systematycznie korzystała z dobrodziejstw tego zabiegu. Dla przyszłych mam zaleca się wykonywanie henny u specjalistów. Mają oni szerszą gamę dobrych jakościowo produktów, które minimalizują szansę na wystąpienie skutków ubocznych.

 

Ile kosztuje henna na rzęsy?

Koszt henny rzęs waha się w granicach 10-30zł.

Zobacz również