Alergia na hennę brwi – jak ją rozpoznać, jak leczyć, produkty dla alergików.

uczulenie na hennę
Spis Treści:
  1. Alergia na hennę brwi – jak ją rozpoznać, jak leczyć, produkty dla alergików.
  2. Henna brwi – uczulenie
  3. Uczulenie na hennę – pomocy!
  4. Uczulenie na hennę brwi – leczenie
  5. Czy po hennie wypadają brwi ?
  6. Pieczenie brwi po hennie
  7. Czerwone brwi po hennie – czy to zawsze objaw uczulenia ?
  8. Uczulenie po hennie brwi - czy da się temu zapobiec?
  9. Henna do brwi dla alergików
Alergia na hennę brwi – jak ją rozpoznać, jak leczyć, produkty dla alergików.

Niestety także w przypadku użycia henny, może dojść do wystąpienia reakcji alergicznej. Bliskość oczu powoduje, że na jakiekolwiek objawy uczulenia, powinniśmy reagować niemal natychmiastowo. Z artykułu dowiesz się m.in. jak leczyć uczulenie na hennę oraz jakie objawy powinny Cię zaniepokoić.

Henna brwi – uczulenie

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie: Czy henna uczula?”. Odpowiedź może okazać się rozczarowująca. Niestety występuje dość wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej. Dlaczego tak się dzieje? Uczulenie na hennę brwi występuje głównie po użyciu nieprawidłowych produktów. Mowa o barwnikach, mających ze znaną nam henną niewiele wspólnego. Producenci nazywają tak słabej jakości pigmenty,  którymi można osiągnąć podobny efekt barwiący.

Parafenylenodiaminę, często nazywana sztuczną henną, to związek chemiczny należący do grupy najsilniejszych alergenów kontaktowych! Co gorsza, występuje nie tylko w produktach do barwienia brwi, czy rzęs, ale także w farbach do włosów oraz… tatuażach dla dzieci. Czytajmy składy oraz pilnujmy, aby korzystać jedynie z naturalnie występujących barwników.

Namawiamy do zapoznania się z naturalnie występującymi barwnikami, używanymi do prawdziwej henny: Naturalna henna do brwi - Orły Kosmetyki (orlykosmetyki.pl)

Uczulenie na hennę – pomocy!

Jeśli po wykonaniu henny brwi, zauważyłeś u siebie zaczerwienienie, obrzęk, ropne krostki, widoczny stan zapalny i/lub swędzenie, czy pieczenie to niestety należysz do grona osób, posiadających alergię na barwniki występujące w produktach do henny. Uczulenie od henny nie należy do najprzyjemniejszych i z racji bliskości oczu wymaga natychmiastowej reakcji.

Uczulenie na hennę brwi – leczenie

W pierwszej kolejności sięgnij po wapno alergiczne, jeśli posiadasz- także po leki odczulające (mniejsze dawki substancji odczulających można kupić bez recepty) oraz maść z Hydrokortyzonem (bez recepty). Wszystkie produkty stosuj zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce, maść nakładaj 2- 3 razy dziennie. Jeśli po 3 dniach objawy nie ustąpią lub zaczniesz zauważać ich nasilenie, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem (dermatologiem lub okulistą).  Uczulenie po hennie jest typową reakcją kontaktową, więc na jej łagodny stan z powodzeniem powinna wystarczyć maść z Hydrokortyzonem.

Czy po hennie wypadają brwi ?

Nie powinny, natomiast taka reakcja może być efektem indywidualnej reakcji alergicznej. W ostrych stanach zapalnych po uczuleniu na hennę mogą pojawić się nawet strupki, czy krostki, które mogą znacząco osłabić włoski a w efekcie przyspieszyć ich wypadnięcie.

Pieczenie brwi po hennie

To niestety jedna z najczęstszych reakcji na uczulającą substancję. Pojawia się zazwyczaj bezpośrednio po kontakcie skóry z alergenem. W takiej sytuacji należy natychmiast zmyć hennę oraz przemyć brwi obfitą ilością wody. Chłód łagodzi reakcje, więc w pierwszej chwili możemy ratować się zimnymi kompresami. Na forach internetowych, można spotkać porady dotyczące przykładania kostki lodu- nie róbmy tego. Skóra jest wystarczająca osłabiona, nie powinniśmy dodatkowo narażać jej na pojawienie się pokrzywki.

Czerwone brwi po hennie – czy to zawsze objaw uczulenia ?

Zaczerwienione brwi po hennie nie zawsze jednoznacznie wskazuje na wystąpienie reakcji alergicznej. Jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, to możemy być spokojni. Niektórzy posiadają bardzo delikatną skórę, która w taki sposób może reagować na każdy kontakt z ciałem zewnętrznym. Dodatkowo, jeśli razem z henną wykonujemy regulację brwi – taka reakcja jest jak najbardziej normalna. W obu przypadkach zaczerwienienie zniknie w ciągu kilku- kilkunastu minut po zakończeniu zabiegu.

Więcej o hennie i regulacji brwi w artykule: Regulacja i henna brwi - czy warto? - Orły Kosmetyki (orlykosmetyki.pl)

Uczulenie po hennie brwi - czy da się temu zapobiec?

Jeśli nasz organizm jest uczulony na składnik henny, to reakcja niestety i tak wystąpi. Jednakże warto przed każdym użyciem nowego produktu wykonać próbę uczuleniową. Polega ona na nałożeniu kosmetyku w okolice przedramienia oraz pozostawieniu jej na około 10-15minut. Jeśli do doby po wykonaniu próby, nie wystąpi żadna niepokojąca nas reakcja, to możemy wykonać dowolną pigmentację z użyciem henny.

Jeśli reakcje wystąpią, należy postępować tak samo, jak w przypadku uczulenia na brwiach. Jednakże taka próba ma wiele plusów:

- wykonujemy ją na skórze o wiele grubszej od tej, znajdującej się na naszej twarzy, przez co odczucia będą znacznie łagodniejsze,

- nie nałożymy alergenu blisko oczu,

- podamy minimalną zawartość produktu, znacznie mniejszą od tej używanej na brwiach, czy rzęsach.

Henna do brwi dla alergików

Przede wszystkim- nie dajmy się oszukać! Najlepsza henna do brwi (nie tylko dla alergików) to taka, która posiada jedynie naturalne pigmenty. Każdy z nas, niezależnie od reakcji alergicznych, powinien sięgać po takie produkty.

Henna” dla alergików”, czyli na jakie składniki warto zwracać uwagę: Naturalna henna do brwi - Orły Kosmetyki (orlykosmetyki.pl)

Zobacz również