Zabieg hialuronidaza- czy jest bezpieczny, kto powinien wykonać, jakie są działania niepożądane ?

hialuronidaza
Spis Treści:
  1. Zabieg hialuronidaza- czy jest bezpieczny, kto powinien wykonać, jakie są działania niepożądane ?
  2. Hialuronidaza- co to jest?
  3. Hialuronidaza – jak podawać?
  4. Hialuronidaza - dawkowanie
  5. Przeciwwskazania do podania hialuronidazy
  6. Hialuronidaza – działania niepożądane
  7. Rozpuszczenie kwasu hialuronowego - cena
Zabieg hialuronidaza- czy jest bezpieczny, kto powinien wykonać, jakie są działania niepożądane ?

Zdecydowałeś się na modelowanie ust kwasem hialuronowym i nie jesteś zadowolony z efektu ? Obawiasz się, że będziesz musiał czekać do całkowitego wchłonięcia kwasu ? A może jest sposób, na szybkie pozbycie się efektów nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu?

Hialuronidaza- co to jest?

To nazwa zarówno enzymu, jak i zabiegu z jego wykorzystaniem, który ma za zadanie rozpuścić usieciowiony kwas hialuronowy. Warto udać się na taki zabieg zarówno kiedy nie jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego, jak i w przypadku zagrażającym zdrowiu lub nawet życiu. W takich sytuacjach zabieg na ogół wykonywany jest w krótkim odstępie od zabiegu właściwego modelowania.

Zdarzają się także sytuacje „pomiędzy”. Niedokładnie wykonany zabieg modelowania z użyciem kwasu hialuronowego, może skutkować jego przemieszczaniem się, bądź nawet powstaniem grudek. Główną przyczyną jest na ogół zbyt płytko podany kwas hialuronowy.

Hialuronidaza, czyli rozpuszczenie kwasu hialuronowego wykonywane jest po ówczesnym wykonaniu próby uczuleniowej ( z wykluczeniem sytuacji ratujących zdrowie i życie). Mowa o podaniu enzymu w okolicę przedramienia. Jeśli po upływie około pół godziny nie wystąpią żadne reakcje alergiczne, można podać enzym w miejscu docelowym.

Lekarz odkaża skórę oraz z użyciem cienkiej igły wprowadza hialuronidazę w miejsce tego wymagające. Co istotne, podanie enzymu rozwiąże każde powikłanie związane z podaniem kwasu hialuronowego ( z wykluczeniem skrajnych, takich jak martwica lub ślepota).

Hialuronidaza – jak podawać?

Lekarz decyduję o podaniu hialuronidazy, zarówno o ilości preparatu, jak i liczby koniecznych zabiegów. A te ustalane są w oparciu o indywidualny stopień problemu.

Jej działanie jest natychmiastowe. Jednakże ze względu na iniekcję, skóra może być opuchnięta, przez co widoczność jest o wiele słabsza. Pierwsze różnice dostrzeżemy po około kilku godzinach od zabiegu. Na końcowy efekt możemy poczekać nawet kilka- kilkanaście dni.

Hialuronidaza - dawkowanie

O ilości wprowadzonej hialuronidazy decyduje lekarz.  Robi to w oparciu o wybraną partię ciała oraz stopień problemu. Po wykonaniu zabiegu zaleca się konsultację po upływie około 2 tygodni od zabiegu,  w celu wykluczenia nieprawidłowości oraz ustalenia, czy potrzebna jest iniekcja kolejnej dawki enzymu.

Przeciwwskazania do podania hialuronidazy

- alergia na enzym,

- zaburzenia psychiczne,

- okres ciąży oraz laktacji,

- aktywne infekcje,

- choroby nowotworowe,

- niektóre choroby przewlekłe.

Hialuronidaza – działania niepożądane

Niestety, mimo wykluczenia przeciwwskazań, możemy spotkać się z negatywnymi reakcjami organizmu na podanie enzymu hialuronidaza. Należy podzielić je na dwie grupy:  łagodne oraz ostre. Pierwsze z nich powinny ustąpić samoistnie. Drugie należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

Łagodne:

- lekki ból oraz dyskomfort w miejscu podania enzymu,

- delikatne obrzęki,

- drobne krwiaki.

Ostre:

- utrzymujący się ból o dużym nasileniu,

- ostra reakcja zapalna skóry,

- pokrzywka, świąd, wysypka,

- obniżenie ciśnienia,

- rumień,

- nudności oraz wymioty,

- zawroty głowy.

Zabieg wykonany przez niewystarczająco wyszkolonego fachowca, może okazać się niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia. Jeśli nie zadba o wykonanie wcześniejszej próby alergicznej, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Pamiętajmy, że zabiegi tego typu należy wykonywać tylko u lekarzy. W razie wystąpienia nagłych, niepożądanych reakcji, możliwe będzie udzielenie nam natychmiastowej pomocy.

Rozpuszczenie kwasu hialuronowego - cena

Cała kuracja, na którą składa się wstępna konsultacja, podanie enzymu oraz wizyta kontrolna z potencjalnym wypisaniem recepty, to koszt w granicach 1000- 2000 złotych.

Zobacz również