Makijaż permanentny -  najczęstsze zagadnienia, pytania, wątpliwości część 1

makijaż permanentny
Spis Treści:
  1. Makijaż permanentny - najczęstsze zagadnienia, pytania, wątpliwości część 1
  2. Makijaż permanentny to…
  3. Wygojony makijaż permanentny brwi- kiedy, jak, czy pomagać
  4. Makijaż permanentny- kiedy schodzą strupki ?
  5. Makijaż permanentny brwi po 5 latach
  6. Powikłania po makijażu permanentnym
Makijaż permanentny -  najczęstsze zagadnienia, pytania, wątpliwości część 1

W dalszym ciągu wokół tematu makijażu permanentnego krąży niejedna legenda. Wiele z nas chciałoby skorzystać z jego zalet, ale ma spore obawy, w większości przypadków wynikające z zalewającej nas fali nieprawdziwych informacji. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Jak przebiega proces gojenia ? Jest to tatuaż, czy nie ? Po jakim czasie powinien zaniknąć ?

Makijaż permanentny to…

W pierwszej kolejności przypomnijmy pokrótce czym jest makijaż permanentny. To technika obecna na rynku od wielu lat, w trakcie której dochodzi do półtrwałego zdobienia naszego ciała. Jak sama nazwa wskazuje, jego głównym celem jest imitacja codziennie wykonywanego przez nas makijażu. Lingeristka, czyli fachowe określenie osoby zajmującej się tą sztuką, zazwyczaj udoskonala nasze usta, brwi oraz powieki. Z racji na właściwości makijażu permanentnego, coraz częściej z jego pomocą kobiety decydują się na zrekonstruowanie brodawek.

Więcej o podstawowych informacjach odnośnie makijażu permanentnego, znajdziecie Państwo w artykule: Makijaż permanentny – co to jest, ile kosztuje, wskazania, przeciwwskazania, czy warto - Orły Kosmetyki (orlykosmetyki.pl)

Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu pod skórę pigmentu, który utrzyma się od kilku miesięcy, do nawet 5 lat. Głównym elementem wpływającym na trwałość makijażu, jest metoda jego wykonania, głębokość wprowadzenia barwnika, indywidualne predyspozycje oraz dbanie o miejsce zabiegowe.

Stosunek klienta do pielęgnacji pozabiegowej, ma znaczący wpływ nie tylko na jego trwałość, ale także na stronę estetyczną wykonanego makijażu. Jak wygląda proces gojenia?

Wygojony makijaż permanentny brwi- kiedy, jak, czy pomagać

Proces samoregeneracji organizmu  jest kwestią bardzo indywidualną. Rozmawiając z najbliższymi, możemy zauważyć, jak różny czas potrzebny jest każdemu na dojścia do zdrowia. Tak samo sytuacja wygląda po wykonaniu makijażu permanentnego.

Zakłada się, że pierwsze 3-4 tygodnie są najważniejszym etapem w gojeniu się skóry po wykonaniu omawianego zdobienia. Co ciekawsze, to często od nas samych zależy, jak ten proces będzie przebiegał. Gojenie makijażu permanentnego wymaga od nas nie lada systematyczności, cierpliwości oraz wyrzeczeń ( o nich w późniejszej części tekstu).  Po tym czasie na ogół decydujemy się na wykonanie obowiązkowej korekty. Polega ona na poprawieniu oraz dopigmentowaniu makijażu, którego ewentualne braki widoczne są dopiero po pełnym wygojeniu skóry. To moment, w którym możemy skorygować także kształt, czy kolor, który wyszedł inaczej, niż oczekiwaliśmy. Nie mylmy tego jednak z poprawkami błędów lingeriskti. Organizm każdego z nas może zareagować na przyjęcie barwnika bardzo skrajnie. Zdarzają się sytuację, w których makijaż nie przyjął się miejscami, czy nawet całkowicie. Po to właśnie jest korekta, która jest tak naprawdę drugim etapem wykonania makijażu i to dopiero po niej powinniśmy oceniać efekt końcowy. 

Po wykonaniu stylizacji, lingeristka przekaże nam maść, którą powinniśmy smarować skórę. Uwaga! Jednorazowa dawka kremu niech nie przekracza wielkości ziarenka ryżu. Dlaczego? Powinniśmy skórze w jak największym stopniu „pozwolić” na naturalne procesy gojenia, które mogą być zaburzone w sytuacji pokrycia jej grubą, nieoddychającą warstwą mazi. Drugim, ważnym aspektem jest utrzymanie skóry „suchej”. Nie moczmy niepotrzebnie miejsca poddanego stylizacji, nie przykładajmy wacików, nie pocierajmy oraz nie zdrapujmy powstałych strupków, które są jednym z najważniejszych elementów pojawiających się po wykonaniu makijażu permanentnego.

Makijaż permanentny- kiedy schodzą strupki ?

Najpierw muszą powstać w procesie poprawnej regeneracji skóry. Ma to miejsce około 5-8 dnia po wykonaniu makijażu permanentnego. Kiedy powstaną, należy zaprzestać nawilżanie skóry oraz unikać kontaktu z płynami. Im szybciej strupki wyschną, tym szybciej samoistnie odpadną. Powtarzamy- nie należy ich zdrapywać! Może to negatywnie wpłynąć nie tylko na proces gojenia, ale także końcowy efekt makijażu.

Makijaż permanentny brwi po 5 latach

Lingeristki od lat walczą z mitem, jakoby najtrwalszy makijaż permanentny= najlepszy makijaż permanentny.  Wiele klientek decydujących się na wykonanie półtrwałej stylizacji, wychodzi z założenia, że czas oraz pieniądze poświęcone na ten zabieg, powinny przynieść im wieloletni, wręcz stały efekt. Niestety jest to bardzo mylne myślenie. Taka sama sytuacja jest w przypadku poprawek, zalecanych po około 12-18 miesiącach. Wiele osób odbiera ją, jako naciąganie ze strony specjalistek.

Oba te mity budują negatywny stereotyp wokół powstawania makijażu permanentnego. Poprawnie wykonany makijaż, powinien wręcz zacząć zanikać po kilkunastu miesiącach. Wynika to naturalnych procesów, odbywających się w naszym organizmie. Z upływem czasu, cząsteczki pigmentu ulegają powolnej biodegradacji, w efekcie czego makijaż powoli blednie oraz zanika. Stąd więc zalecanie przez lingeristki poprawek, w celu utrzymania jak najbardziej estetycznego efektu.

Dlaczego niektóre makijaże utrzymują się więc aż 5 lat? Efekty utrzymujące się tyle czasu, świadczą o niepoprawnie wykonanym makijażu permanentnym. Najprawdopodobniej tusz został podany zbyt głęboko. Jeśli nasz makijaż nie zaczyna nawet zanikać po 5-10 latach, mówimy o trwałym tatuażu, nie makijażu permanentnym. Posiadając takie dzieło, możemy z powodzeniem starać się o odszkodowanie, ze względu na niepoprawnie wykonany zabieg i/lub użycie niedostosowanych do niego pigmentów.

Więcej o cechach, które powinien posiadać dobry pigment w artykule: Makijaż permanentny – igły, kartridże, pigmenty, przyrządy - Orły Kosmetyki (orlykosmetyki.pl)

Powikłania po makijażu permanentnym

Zostańmy przy temacie niekompetentnych osób, rozpoczynających karierę w makijażu permanentnym.  Najważniejszą decyzją przed wybraniem się na mikropigmentację, nie jest wybór koloru, czy kształtu. Najistotniejszy jest dobór odpowiedniej lingeristki. Wykonanie zabiegu u osoby nie posiadającej odpowiednich kompetencji może grozić powstaniem niebezpiecznych powikłań, często zagrażającym naszemu zdrowiu lub nawet życiu. Nie dajmy się skusić niepokojąco niskimi cenami czy ofertami. Odpowiednie, jednorazowe igły, wysokiej klasy pigment oraz dobry sprzęt do mikropigmentacji, nie jest tani. Dodatkowo, pamiętajmy o dobrym wyszkoleniu samej lingeristki. Fachowość oraz doświadczenie mają swoją cenę. A my decydując się na zabieg, z wykorzystaniem igieł, powinniśmy stawiać na swój komfort oraz zdrowie.

Do głównych powikłań po niepoprawnym wykonaniu makijażu permanentnego, należą:

- reakcje alergiczne oraz uczuleniowe, spowodowane barwnikiem niewiadomego pochodzenia,

- choroby zakaźne, wirusowe, a także infekcje wynikające z braku zachowania odpowiedniej higieny,

- choroby skórne, kontaktowe, wynikające z nieużywania jednorazowych rękawiczek.

Mówimy o reakcjach skrajnych, do których może dojść jedynie przy niezachowaniu podstawowych reguł, którymi powinna się kierować lingeristka. To również są sytuacje, w którym możemy, a nawet powinniśmy domagać się odszkodowania. Stanowczą reakcją pomożemy nie tylko sobie, ale także innym kobietom, chcącym oddać się w ręce niewłaściwej osobie.

Jeśli jesteś ciekawa, czy możesz wykonać makijaż po chemioterapii lub będąc w okresie laktacji, to zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią artykułu:  Makijaż permanentny - najczęstsze zagadnienia, pytania, wątpliwości część 2 - Orły Kosmetyki (orlykosmetyki.pl)

Zobacz również